loading...

برج خنک کننده

بازدید : 40
چهارشنبه 20 اسفند 1399 زمان : 10:26

مزاياي برج خنک کننده مکعبي :

1-يکي از مزايا برج خنک کننده مکعبي اين است که افت فشار در برج‌هاي خنک‌کننده مکعبي کمتر صورت مي‌گيرد و آن‌هم به خاطر فشار نزديک جو پشت نازل‌ها است پس بنابراين فشاري که پشت نازل‌هاي مکعبي مي اين بسيار کمتر از برج‌هاي مخروطي هست.زيرا برج‌هاي مخروطي فشار زيادي را صرف پاشش آب مي‌کند.اين موضوع يکي از مهمترين مزايا برج خنک کننده مکعبي است.

2-يکي ديگر از مزايا برج خنک‌کننده مکعبي اشغال فضاي کمتر:به اين دليل که برج‌هاي خنک‌کننده با ارتفاع زيادي ساخته مي‌شوند مي‌توان تنها را با 3 لايه کينگ مديا درست و طراحي کرد که هرچه پکينگ مديا بيشتر باشد انتقال حرارت بين آب‌وهوا بيشتر مي‌شود که مي‌توان به‌وسيله توجيهات بالا سطح مطلوب ر کاهش داد و درزماني که فضاي مورداستفاده نيز احتياج باشد اين برج‌ها مزيت فراواني نسبت به ديگران ها نيز دارد.مهمترين مزايا برج خنک کننده مکعبي اين است.

3- يکي ديگر از مزايا برج خنک‌کننده مکعبي با کاهش دما آب خروجي راندمان حرارتي نيز افزايش مي‌يابد.به دليل وجود سيستم توزيع آب پيوسته و بدون فضاي خالي،ميزان و تعداد هوادهي بسيار بيشتر از ديگر برج‌هاي خنک‌کننده هست و به همين مي‌توان استنباط کرد که برج‌هاي خنک‌کننده مکعبي قادر خواهند بود که آب سرد را با اختلاف 1 الي 2 درجه محيط نزديک‌تر کند.

4- رسوب گرفتگی کمتر در تجهیزات داخلی همچون نازل و پکینگ مدیا


5- اشغال فضای کمتر به دلیل نداشتن فضای پرت و اضافی


6- راندمان بالاتر و کاهش دمای بیشتر آب


7- تعمیر و نگهداری آسان‌تر


8- ارسال و حمل بسیار سریع، کم هزینه و آسوده


9-دارای مخزن آب سرد بزرگتر نسبت به مدلهای مخروطی

عيب کولینگ تاور مکعبی:

همان‌گونه که گفتيم مزا برج خنک‌کننده مکعبي بيشتر از معايب آن است. يکي از معدود معايب برج خنک کننده مکعبي دبي اسمي ان ها ست که در مقايسه با برج‌هاي ديگر نسبت کمتري نيز دارد و اين به دليل فشار پشت نازل‌هاست که اجازه نمي‌دهند که شرايط يکسان نازل‌ها حد بيشتري شود.

مزيت برج خنک کننده مکعبي به مخروطي:

در انتخاب اوليه برج خنک کننده ابتدا بايد به محل قرارگيري آن توجه نمود. زيرا هندسه و مقدار فضاي در نظر گرفته شده براي برج خنک کننده بايد متناسب باشند.

مورد دوم تمايز برج خنک کننده مکعبي و برج خنک کننده استوانه اي (مخروطي) سيستم توزيع آب بر روي پکينگ ها مي باشد. در برج هاي خنک کن مکعبي از سيستم توزيع آب مربعي که خاصيت ضد رسوب دارد استفاده مي شود و آب به صورت يکنواخت و ثابت بر روي پکينگ ها توزيع ميگردد. در برج هاي خنک کن استوانه از سيستم توزيع پاششي که قابليت تحرک به طرفين را دارد، استفاده شود. يکي از مشکلات سيستم پاششي ايجاد رسوب و گرفتگي لوله هاي پخش کننده مي باشد. با عدم تعمير نگهداري مناسب ممکن است باعث شکستگي بلبرينگ ها و در نهايت عدم توزيع پاششي آب بر روي کل سطوح پکينگ گردد.

در مورد سيستم هوادهي برج هاي خنک کننده مکعبي يا استوانه اي (مخروطي) بايد گفت که بستگي به پره هاي فن دارد. به طوريکه با توجه به تناژ و سايز برج مي توان تعداد پره هاي فن را تغيير داد، که اين امر باعث کاهش يا افزايش راندمان هوادهي برج خنک کن مي شود.

در مورد فاکتور قابل ملاحظه اي مانند استحکام بدنه بايد بيان کرد که استحکام بدنه برج هاي خنک کن استوانه اي (مخروطي) و مکعبي بستگي به مونتاژ و دمونتاژ آن دارد. به گونه اي که هر چه سوراخکاري و استفاده از پيچ و مهره به منظور مونتاژ قطعات برج خنک کننده تقليل يابد، در واقع استحکام بدنه آن نيز افزايش مي يابد. برج هاي خنک کننده شرکت واته با رعايت اصول مهندسي و با استحکام مناسب براي پروژه هاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد. جنس لايه هاي بدنه از فايبرگلاس که از رزين ايزوفتاليک مرغوب ساخته شده که به نسبت ديگر محصولات استحکامي 2 برابر دارد و ضخامت حوضچه آب سرد(cold water basin) از جنس فايبرگلاس 10 ميليمتر است.

يکي از مزيت هاي برج هاي خنک کننده مکعبي نسبت به استوانه اي مخروطي در استفاده از قطره گير در سطح بالايي برج خنک کننده است. اين امر از خروج قطره هاي آب به بيرون برج خنک کننده جلوگيري مي کند و مصرف آب را کاهش مي دهد.

بازدید : 453
پنجشنبه 13 شهريور 1399 زمان : 10:21

نحوه عملکرد برج خنک کن مدار بسته :

عملکرد اين برج نيز همانند برج خنک کننده مدار باز ميباشد اما با اين تفاوت که در برج خنک کننده مدار باز آب با هوا ارتباط مستقيم دارد ولي در اين نوع از برج خنک کننده ارتباط غير مستقيم دارد به اين صورت که ابتدا آبي که از سيستم مي آيد از طريق فلنچ ورودي به درون کويل ها وارد شده ودر داخل مسير پر پيچ وخم کويل حرکت مي کند و توسط آبي که از بالا بر روي سطح کويل پاشيده مي شود حرارت خود را از دست داده و به سيستم براي خنک کاري کندانسور باز مي گردد ، و با توجه به اين که در اين نوع برج خنک کن به دليل تبخير نشدن آب درون کويل مي توان يک بار از آب نرم استفاده کرد که رسوبي هم در سيستم ايجاد نشود اما در قسمت بعدي برج آب دائما در حال گردش و پاشيده شدن بر روي کويل ها مي باشد ، به اين صورت که آب از تشتک برج به وسيله پمپ مکش مي شود و بر روي کويل ها پاشيده مي شود و همزمان هوا به وسيله فن در جريان است و هنگام بر خورد به آب سبب تبخير آب از روي کويل ها مي شود ، جنس کويل هاي برج را ميتوان از مس يا براي کاهش هزينه از گالوانيزه استفاده کرد.

موارد استفاده از برج خنک کننده مدار بسته در مناطق گرمسير که در آنجا مشکل تا مين آب و کمبود آب هست و استفاده از چيلر تراکمي هوا خنک به دليل گرمي هوا و کاهش راندمان اين نوع از سيستم عملا مقدور نيست استفاده مي شود

اجزا تشکيل دهنده برج خنک کننده:

1.الکترو موتور: که انرژي الکتريکي را به انرژي مکانيکي تبديل مي کند که سبب ايجاد حرکت فن مي شود ، الکترو موتور جزء مهمترين قطعات برج است که در موارد استفاده معمولي از کلاس F با درجه حفاظتي IP55 و در موارد خاص از IP66 استفاده ميشود.

2.فن برج خنک کن: که با دوران و قدرتي که از الکترو موتور ميگيرد سبب به جريان افتادن جريان هوا به داخل برج ميشود فن از اجزا اصلي برج خنک کننده است که بايد سبک و مقاوم در برابر تنش وسختي گير باشد و معمولا از استيل ، آلومينيوم ، پلاستيک ،فايبرگلاس است.

3.گيربکس برج خنک کن: به علت سرعت بالاي دوران شفت استفاده ميشودکه باعث کاهش سرعت بالاي دور الکترو موتور مي شود.

4.فن استک برج خنک کن : که نقش هدايت مسير جريان هوا را دارد و مانند دودکش عمل ميکند که در قسمت فوقاني قرار ميگيرد و به هواي خروجي نظم مي بخشد اين فن بايد طوري باشد اصطحکاک و اتلاف انرژي را به حد اقل برساند و معمولا از جنس فايبرگلاس است که بسيار دقيق و سبک است .

5.نازل برج خنک کن : آب خنک موجود در حوضچه برج خنک کننده را بر روي کويل هاي که از جنس مس است براي گرفتن حرارت آنها و خنک کاري آب گرم ورودي به سيستم و تبديل به آب سرد پاشش مي کند.

6.کويل هاي برج خنک کن : آب از سيستم وارد اين کويل ها ميشود و گرماي خود را به داخل برج ميدهند که توسط نازل آب بر روي آنها پاشيده ميشود تا خنک کاري صورت پذيرد به دليل اينکه مس رساناي بسيار قوي ميباشد معمولا جنس کويل ها از جنس مس ميباشد مگر به جهت کاهش قيمت از گالوانيره و استيل نيز استفاده ميشود ولي استفاده از اين متريال ها سبب کاهش راندمان برج خنک کننده ميشود . و محاسبه ي متراژ سطح ويژه کويل هاي مدار بسته به محاسبه ظرفيت کلي انتقال حرارت (U) و با توجه به پارامتر هاي مختلف زير بستگي دارد .

1.دماي محيط

2.نوع سيال در تماس با کويل

3.ميزان هوا دهي

4.دماي ورودي و خروجي سيالي که با کويل بر خورد ميکند

7.قطره گير برج خنک کن : قطعه اي از برج خنک کننده ميباشد که از پرتاب قطرات آب به بيرون برج خنک کننده جلوگيري ميکند چون که قطراتي به همراه جريان هوا خارج ميشود که به انها دريفت مي گويند .

8.حوضچه برج خنک کن : در قسمت تحتاني برج خنک کننده قرار دارد و آب خنک توسط پمپ به نازلها انتقال پيدا ميکند و براي پاشش روي کويل ها استفاده ميشود.

مزيت ها و معايب برج خنک کننده مدار بسته:

1.صرفه جويي در مصرف آب

2.خنک کاري بدون آلودگي

3.جلوگيري از رسوب گرفتگي برج خنک کن

4.کاهش هزينه تعمير و نگهداري

5.هزينه ساخت بالا به همين دليل استفاده در صنايع حساس و دستگاهاي گران قيمت

قیمت برج خنک کن به عوامل مختلفی بستگی داره که برای بررسی با کارشناسان شرکت ناب زیست تماس حاصل فرمایید

تعداد صفحات : 0

درباره ما
موضوعات
آمار سایت
 • کل مطالب : 2
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 2
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 17
 • بازدید ماه : 57
 • بازدید سال : 361
 • بازدید کلی : 1325
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی